Vazgeçilmiş Siparişler

Siparişler menüsünde yer alan vazgeçilmiş siparişler seçeneğini seçerek , ödeme esnasında veri alışverişlerinde gecikme sebebiyle yaşanan durumlara bağlı yada kullanıcı kaynaklı işlem hatalarından kaynaklı sipariş kayıtlarının listesini bulabilirsiniz.
Gelen ödemeler, eğer kaynağı tespit edilemez ise böyle durumlarda bu alana düşmektedir.Örneğin 3D kullanımının açık olduğu bir sanal pos üzerinden yapılan siparişte 3D şifresi girilmeden işlem yarıda bırakılırsa siteye geri bildirim gelmediğinden bu ödeme kaydı sonuçlanmamış olarak bu alana yansıyacaktır. Şifre girilmiş olsa bile sipariş sonlanma sayfası görülmeden siteden çıkılırsa siparişin başarılı yada başarısız olduğu siteye iletilmediğinden sonuçlanmamış ödemelerde kalmaktadır. Anlık olarak bankaya bağlanma aşamasında, müşterinizin bilgisayarında internetin veya elektriğin kesilmesi gibi birçok nedenden dolayı ödemenin nereden geldiğini sistem takip edemez ise vazgeçilmiş siparişler kayıtlarına düşmektedir. Bu alandaki bir kayıt ödemenin kesinlikle alındığı anlamına gelmez. Yarıda kesilmiş ödemeler de bu alana düşebilir.
 
Günlük olarak bu alanı kontrol edebilir, gelen bir ödeme başarılı bir şekilde sanal pos hesabınıza yansımış ise, bu alandaki ilgili siparişin sağ tarafındaki detay butona basarak o siparişi, sonuçlanmamış ödeme kayıtlarından, siparişlerinizin bulunduğu alana taşıyabilirsiniz.

 

 

 

Makale Detayları

Makale Kodu :
53
Görüntüleme :
46
Oylama (Oylar):
(2)