Siparişler

Sitenize gelen bir siparişin yönetimi ve durum güncellemeleri nasıl yapabileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyelim.

Sipariş Yönetimi

Sitenize bir sipariş geldiğinde Siparişler ekranına otomatik olarak yansıyacaktır. Bir sipariş geldiğinde dikkat etmeniz gereken ilk alan Ödeme Türü sütunudur, bu alandan siparişin havale ile mi kredi kartı ile mi yapıldığını takip edebilirsiniz. Sipariş ile ilgili işlemlere başlamadan önce sağ tarafındaki butonların özelliklerinden bahsedecek olursak
Sipariş gönderici ve alıcı bilgilerinizi yazıcıdan çıktı almak için kargo bilgileri butonuna basabilirsiniz. Siparişin ödeme türü, hangi kargo firması seçildiği, hangi üründen ne kadar satın alındığı gibi bilgiler için detay butonuna basabilirsiniz. Siparişi tamamen sistemden silmek için sol tarafta bulunan tiki işaretleyip sil butonuna basabilirsiniz. Dilerseniz toplu silme işlemide yapabilirsiniz.
 
Sipariş arama filtresinde yer alan filtrelere göre mobil siparişleri listele seçeneği işaretlenerek arama yapıldığında sadece mobil cihazlardan gelen siparişlerinizi görebilirsiniz.BU filtreleri çeşitlendirerek tarihe göre isme göre şeklinde çoğaltabilirsiniz

Ödeme Durumu

Bu bölümden hatalı ödeme kayıtları ve sonuçlanmamış ödemeleri listeyebilirsiniz.

Sipariş Durumu

Sitenize gelen bir sipariş, kredi kartı haricinde bir ödeme yöntemi ile verilmiş ise, havale ile ödeme yöntemine göre Ödeme kontrol ediliyor gözükecektir. Diğer Ödemeler "hazırlanıyor" olarak işaretlenecektir. Sipariş kredi kartıyla gerçekleşmişse, karttan ücret çekildiği için kredi kartı ile ödendi ibaresi görürsünüz çünkü banka bu siparişe izin vermiş demektir. Ancak kesinlikle ücretin hesabınıza yattığından emin olduktan sonra ürünü kargoya verin. Hesabınıza geçtiğinden emin değilseniz emin olana kadar siparişi bekletin.
Bir siparişin durumunu değiştirmek için "Sipariş Durumu" sütununun altında istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.
Yapılan durum değişikliğinen Onaylandı, Kargoya Verildi, İptal Edildi seçeneklerinde müşterinin mail adresine bilgi maili ve entegrasyonunuza göre sms bilgilendirmesi gitmektedir. Sipariş durumu olarak Tamamlandı şeklinde bir tercih yaptığınız zaman müşterinize bildirim gitmeyecektir.
 
Aynı zamanda yapılan durum değişikliği üyenin giriş yaptığı kendi panelinede yansır. O  üye üyelik giriş yaptığında "Hesabım" >> "Siparişlerim" kısmından siparişiyle ilgili durum değişikliklerini takip edebilir.

Sipariş Durumlarının Açıklamaları

 
 

Ödeme Bekleniyor: Sipariş havale yöntemi ile geldiyse ödeme bekleniyor olarak gelecektir

Ödeme Kontrol Ediliyor: Sipariş havale yöntemi ile geldiyse ve müşteri ödeme yaptıktan sonra havale bildirimi yaptıysa siparişin durumu ödeme kontrol ediliyor olarak güncellenecektir

Hazırlanıyor: Havale yöntemi dışındaki tüm siparişleriniz hazırlanıyor olarak gelir. Daha sonrasında kargo veya diğer durumları seçebilirsiniz.

Sipariş Kargoya Verildi: Siparişi kargoya verdiğinizde kargo takip no girebileceğiniz bir alan çıkacaktır bu durumu güncellediğinizde müşterinize bildirim gider ve aynı zamanda müşteriniz sizin girmiş olduğunuz takip no ile sitenizden kargo takibi yapabilir.

Sipariş İptal Edildi: Siparişi iptal etmek isterseniz bu seçeneği seçebilirsiniz. Ödeme alınmadığında veya farklı bir durum neticesinde iptal söz konusu olduğunda bu seçenek kullanılır.

Sipariş Tamamlandı: Sipariş tamamlandı seçildiğinde yapılan satış raporlarda gözükecektir ve müşteriye herhangi bir bildirim gitmeyecektir.

 

Sipariş Detay Sayfası

Makale Detayları

Makale Kodu :
36
Görüntüleme :
52
Oylama (Oylar):
(1)